aprill 1, 2021 By TERVIS 0

Kuidas leida endale sobivad ujumisprillid?

Ujumisprillide valik on äärmiselt mitmekesine ja võib tihti nõutuks võtta. Kuidas aga leida endale just sobiv mudel?

Alustuseks tee endale selgeks, kus sa hakkad prille kasutama. Tihti vajame basseinitreeninguteks ja avavees ujumiseks erisuguste omadustega prille. Teiseks proovi ujumisprille enne ostmist ja veendu, et raam sobib sinu näokujuga.

Ujumisprillide kõige tähtsam eesmärk on kaitsta silmi (kloori)vee eest ja tagada hea nähtavus. Seetõttu on kõige olulisem, et prillid püsiksid mugavalt ees ega laseks vett sisse. Prillide proovimisel tuleb veenduda, et raam sobib näole ja tekib vaakum. See garanteerib, et prillid ei lase vett sisse ning nendega on mugav ujuda.

Kolm reeglit prillide proovimisel:
1. Suru prillid kergelt näole. Kui tekib vaakum ja prillid „imevad“ ennast kinni, siis see mudel sobib sulle. Pane tähele, et raam ei pea mitu sekundit ees püsima. Prillide rihmad garanteerivad, et raam jääb näole.
2. Juhul, kui vaakum tekib vaid osaliselt, võid proovimise käigus panna prillide rihmad kukla taha ja veenduda, et raam haakub.
3. Juhul, kui raam ei püsi üldse ees ning vaakumit ei teki, tuleks valikust leida mõni teine mudel.

Pea kõik müügil olevad ujumisprillid on silikoonist tihendiga ning nende klaasidel on UV- ja udukaitse. Ujumisprillide mudeleid eristavad peamiselt raamid ja klaasid. Need nüansid teevad prillid spetsiifiliseks ja valiku laiaks. Ujumisprillide raamid jagunevad kolmeks.

Monoliitne ehk ühes tükis raam – monoliitse raami ninavahe on valmistatud spetsiaalsest silikoonist, mis sobitub kasutaja näokujuga. Monoliitset raami kasutatakse tihti suuremate ja kumerate klaasidega mudelite puhul.

Reguleeritava ninavahega raam – traditsiooniline lahendus, mida kasutatakse kõige lihtsamate mudelite puhul. Reguleeritav lahendus asendub järjest rohkem monoliitse raamiga.

Vahetatava ninaosaga raam – kasutatakse minimalistlike ja jäikade raamide puhul. Peamiselt on sellised prillid mõeldud võistlemiseks ja basseinis treenimiseks. Prillidega on kaasas 3-4 eri laiusega ninaosa, mida on lihtne vahetada.

Peale selle võib raame jagada laiuse järgi. Laia raamiga prillid on peamiselt mõeldud avavees ujumiseks, kitsa raamiga prillid on sportlikumad ja mugavamad basseinis. Lisaks on valikus spetsiaalselt lastele ja naistele mõeldud raamid, mis on tavaliselt kitsamad ja disainitud sihtrühma arvestades.

Üks väga oluline aspekt on klaaside värv. Kõik ujumisprillide klaasid on esialgu valge põhjaga ja värvitakse üle.

Vaatame nüüd täpsemalt, mis kellele sobib.

Läbipaistvad klaasid – kõige selgem nähtavus. Sobivad hästi kehvadesse valgusoludesse.

Toonitud klaasid – ujumisprillidel kasutatakse palju eri tooni klaase, mis sobivad eri oludesse. Heledad (helesinine, kollane jms) klaasid võimendavad valgust. Tumedad (must, tumesinine, lilla jms) klaasid pehmendavad tugevat valgust.

Peegelklaasid – tumedate klaaside võimendatud versioon tugeva valgusega oludesse. Peamiselt kasutusel avavees ja võistlusujumises.

Optilised klaasid – mugav lahendus miinusklaaside kandjatele, saadaval tugevusega –1,5 kuni –8.

Polariseeritud klaasid – avavees ujumiseks sobiv lahendus. Klaaside polariseering neutraliseerib päikesest tekkinud peegeldused ja sillerdused.

Millised ujumisprillid sobivad avavees ujujale?
1. Lai monoliitne raam. Tagab näole ühtlase ja mugava surve.
2. Tume- või peegelklaas. Aitab avavees lihtsamini maamärke näha ja neutraliseerida päikese sillerdust.

Millised ujumisprillid sobivad aktiivsele basseinis treenijale?
1. Kitsas vahetatava ninaosaga raam. Jäik ja sportlik raam tagab vees voolujoonelisema liikumise ja väiksema veetakistuse.
2. Toonitud klaasid. Sinine ja tume klaas, mis mahendavad vee sillerdust ja neutraliseerivad basseini tugevat valgustust.

Millised ujumisprillid sobivad ujuma õppivale lapsele?
1. Reguleeritava ninaosaga või monoliitne raam. Mugav ja lihtne raam, mis ei sega last ja millega on mugav ujuda.
2. Läbipaistev klaas. Tagamaks võimalikult selge nähtavuse.


Allikas:

https://www.sportlandmagazine.com/est/kuidas-leida-sobivad-ujumisprillid